Takip Edin

FİLM

V For Vendetta Filmi Hakkında Tüm Gerçekler

V For Vendetta

V For Vendetta filmi hakkında tüm gerçekler

Natalie Portman ve Hugo Weaving’in başrollerini paylaştığı 2005 yapımlı sinema filminde V’nin yüzü hiç görünmez. Filmin Guy Fawkes’in hikayesinden esinlenerek çekildiği söylenmektedir. Guy Fawkes 5 Kasım günü İngiliz Parlamento Sarayı’nı havaya uçurmakla görevli biridir.

Filmin konusunu az çok hatırlarsınız. V, İngiltere’de kapalı devre Tv yayını yapıldığı sırada orayı basar ve bir sonraki 5 Kasım’da halkın parlamento binasının önünde toplanmasını ister. Bu sürede halkın olayları anlamasına, yönetimin baskılarına daha fazla dayanamamasına ve insanların özgürlüğü için mücadele edecek bulmasına şahit oluyoruz.

V For Vandetta hakkında herşey

5 KASIM GÜNÜ NELER OLACAKTI?

5 Kasım günü neler olacaktı? Halkın yıllarca korkutularak bastırılmasına karşı çıkan V, o gün geldiğinde halkın hazır orada olacağını bilir. Bütün bu sürecin anlatıldığı bu başyapıtta V ile Evey’in de tutkulu hikayesini izliyoruz.

İlk sahnede Evey’i muhbirlerin elinden kurtarmasıyla hayran olduğumuz V For Vendetta, defalarca izleyeceğimiz, her izlediğimizde farklı anlamlar çıkaracağımız eşsiz bir oyunculuk sergiliyor bize.

V FOR VENDETTA FİLMİ HAKKINDA HER ŞEY

Film hakkında her şey tüm detaylarıyla karşınızda. Film de Guy Fawkes’in hikayesinden esinlenilmiştir. Guy Fawkes , barut komplosunda yer alan 12 kişiden biridir. Arkadaşları ve Guy’un karşı çıktığı ve hazmedeceği şey, kilisenin krala bağlanması ve din adamlarının etkisinin yitirilmeye çalışılmasıdır.

Katolik kilisesinin yeniden güçlü olduğu bir dönem inşa etmeye çalışan grup mevcut sistemi yok etmeye çalışır. Fakat başarılı olamazlar. Guy Fawkes idam edilir. V ile Guy’un ideolojileri farklı olsa da aslında yapmak istedikleri yöntem aynıdır.

Guy Fawkes

V FOR VENDETTA FİLM HAKKINDAKİ DETAYLAR

Film hakkındaki detaylara gelelim. Meşhur domino sahnesini hatırlarsınız. Binlerce siyah beyaz domino taşının V harfi çizdiği. O sahne için tam 200 saat çalışılmış.

Film boyunca şu söz akıllarınızda mutlaka kalmıştır. ‘Hatırla, hatırla 5 Kasım’ı hatırla. 5 Kasım yanı 11.05 aslında saat üzerinde de gösterildiğinde V harfini bizlere işaret eder. Ve sanılanın aksine bu söz başkaldıranlar tarafından değil kral tarafından söylenmiştir. ‘Hatırla, hatırla, 5 Kasım gününü hatırla, patlamayı, ihaneti ve komployu, bu ihaneti unutmak için hiçbir neden bulamıyorum.

V'Yİ KAÇ KİŞİ CANLANDIRDI

V’Yİ KAÇ KİŞİ CANLANDIRDI?

V’yi kaç kişi canlandırdı? Film boyunca maskesini hiç çıkarmayan V’yi çekimler boyunca 2 farklı kişi oynamıştır. James Purefoy ve Hugo Weaving. Farkı yönetmen bile söylememiş, izleyiciye bırakmıştır. Aslında V’nin maskesini çıkardığı tek bir sahne var, ağladığı sahne. Fakat burada yüzü değil maske gösterilmiştir. Aşkın ve devrimin aslında nasılda iç içe geçtiğini gösteren etkileyici sahnelerden biri daha.

Filmin en can alıcı replikleri ise şunlardı; ‘Bir insanı öldürebilirsiniz, işkence yapabilirsiniz ama fikirlerini asla değiştiremezsiniz.’ ve ‘Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var. Ve fikirlere kurşun işlemez.’

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir