Takip Edin

KADIN

Menopoz Döneminde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir!

Menopozda Cinsel Hayat Nasıl

Menopoz döneminde nelere dikkat edilmesi gerekir! Kadın Hastalıkları Uzmanları, 45’inden sonra başlayan menopoz ile bilgiler vererek, uyarılarda bulundu. Bu süreçte yapılması gerekenlerle kısaca şu şekilde: Menopoz dönemindeki kişiye ‘bir hastalığının olmadığının, bir süre sonra bu belirtilerinin geçeceği doktoru tarafından anlatılmalı, hastanın yaşam sitili düzenlenmelidir.

Menopozo giren kişinin aşırı gıda tüketmesi önlenmeli, az yağlı yiyeceklere özellikle sebze ve meyveyi bol tüketilmesi söylenmelidir. Menopoz devam ederken, kapalı ortamda kalınmamalı, her akşam yatağa girmeden, ılık bir banyo yapılması peşinden 1 dakikalık soğuk duş alınması sinir sistemi üzerine olumlu etkiler bırakacaktır. Menepoz döneminde eksiklik belirtilerinin çokluğu için  ise hormonal tedavilere başvurulmalıdır. Erken gelen menopoz döneminde normal üstü kanamalar görülebilir. Bu kanamaların sebebi fonksiyon bozukluğu veya organik kaynaklı olabilir.

Geç menopozda ise beyin-sinir sisteminin; Yumurtalık hormonlarının azalmasına artık alışmış olduğu dönemdir. 1 ile 5 yıl arasında devam eder. Bu dönemde genellikle organik hastalıklar görülür. Bunlar ise çoğunlukla, iç ve dış genital organlarda gerileme, rahimde küçülme, mukozada atrofi, sarkmalar mesane şikayetleri, vulvada kaşıntı, meme gevşemesi ve sarkması, saç dökülmesi, tüylenme olarak karşımıza çıkar. Osteoporoz ise, son adetten 5 ile 10 yıl sonra belirir ve kemik dansitometresi ile araştırılabilir.

Menopoz Döneminde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir!

Menopoz Döneminde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir! Bu Belirtiler Görülebilir

Menopoz Döneminde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir! Bu Belirtiler Görülebilir. Uzmanlar hastalığın tedavisini ise şöyle anlattı: “Tedavide androjenler ve östrojenler kullanılır. Menopozdan önceki dönemde, yumurtalıklar artık eski çalışma şeklini güçlerini kaybederler. Yumurtlama her geçen gün biraz daha azalım gösterir. Her ay hormon salınımındaki adet döngüsü rutini bozulmuştur. Östrojen ve progesteron üretimi iyice azaldığı için kandaki düzeyleri de her geçen gün biraz daha azalır ve böylece kadınlarda daha az adet görme, sık adet görme, fazlaca  kanama ve kanama azlığı şeklinde belirtiler oluşur. Böylesi durumlar normal kabul edilebilir.

Şayet kanamalar uzun dönem devam ediyorsa tanısal kürtaj gerekli görülebilir. Ayrıca vücutta ve ateş basmaları, baş bölgesinde kulak çınlaması, baş ağrısı, , kalp çarpıntısı, gözler önünde uçuşmalar, nefes almakta zorluk, parmak uçlarında karıncalanma ve uyuşma, terleme, baş dönmesi şeklinde menopoz belirtileri görülebilir. Zihinsel belirtiler ise; olaylara karşı aşırı titizlik, çabuk kızma, hafıza bitkinlik, zayıflaması, depresyon, uykusuzluk durumlarında hastaların kesinlikle bir doğum uzmanına gitmeleri gerekmektedir”

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir