Takip Edin

KADIN

Covid 19 Salgınında Bebek Emzirmenin 10 Kuralı

Covid 19

Covid 19 salgınında bebek emzirmenin 10 kuralı. Gittikçe yayılan Covid-19 enfeksiyonunu anneleri endişelendiriyor.

Bebekleri için endişelen anneler virüsü bulaştırabileceklerini düşünerek bebeklerini emzirmekten vazgeçebiliyor! Fakat anne sütünün koruyucu özelliği  bu süreçte bebeklerin anne sütünden mahrum bırakılmaması çok önemli. Yapılan araştırmalarda Covid-19’un doğum sırasında ve ya anne sütünden bebeğe geçtiğini gösteren bir delil olmadığı bilinmektedir. Anne hijyenine dikkat ederek ve maskeli bir şekilde bebeğini emzirebilir. Bağışıklığı güçlendiren önemli enzimlerin bebeğe sağladığı fayda onu diğer virüsler gibi Covid-19’a karşı da koruyacaktır.

DSÖ ve ABD Pediatri Akademisi, bebeklerin doğduktan altı ay sonra anne sütü ile beslenmesini ve iki yaşa kadar da ek gıdalarla anne sütüne devam edilmesini söylüyor. Covid-19’un virüsünün anne karnından doğum anında kan ile veya doğumdan sonra anne sütü ile bebeğe geçeceğini belirleyen bir çalışma bulunmuyor. Vakalar arası bulaşın solunum yoluyla gerçekleştiği tahmin ediliyor. Enfeksiyon geçiren annelerin sütünde Covid-19 bulguları görülmediği gibi tersine Covid-19’a karşı oluşan (koruyucu) antikorlar saptandı. Bu sebeple DSÖ ve ABD Enfeksiyon Kontrol Merkezi ve birçok sağlık kuruluşu Covid-19 geçiren annelerin bebeklerini anne sütüyle beslemeye devam etmesini gerektiğini dile getiriyorlar.

Covid 19 Salgınında Bebek Emzirmenin 10 Kuralı

Covid 19 Salgınında Güvenli Ve Sağlıklı Emzirme İçin 10 Önemli Kural 

Covid 19 salgınında güvenli ve sağlıklı emzirme için 10 önemli kural Annenin dengeli beslenmesi, yeterince sıvı tüketmesi ve kaliteli uyumasının enfeksiyonla mücadele ve anne sütünün artması açısından önemli olduğu bilinmektedir. Bu sebeple hamileliği pandemiye denk gelmiş anne adayları doğumdan sonra yeni bir hayata alışmaya çalışan kadınlar aşağıda sıraladığımız önerilere özen göstermelidirler.

– Covid-19 riski nedeniyle emzirirken en iyi önlem maske takmaktır.

–  Özellikle hastalık şüphesi olan kişilerin kapaklı maskeleri takmaması gerekiyor. Maskede bulunan kapakçıklar nefesi olduğu gibi dışarı gönderdiği için virüsün çevredeki insanlara ve bebeğe bulaşmasına sebep olabiliyor.

– Evdeki insanların kıyafetleri yüksek derecede yıkanmalı ve bebeğin emzirildiği oda havalandırılmalıdır.

– Anne, bebeği kucağına almadan önce ellerini, yıkaması ve ya dezenfektan ile temizlemesi gerekir.

– Emziren anneler göğüslerinin temizliğine ayrıca özen göstermelidirler .

– Gün içince temas edilen yüzeyler dezenfekte edilmelidir.

– Anne emziremeyecek durumda ise göğüslerini pompa ile sağılmalı, sağlıklı birinin yardımıyla bebeğe verilmelidir. Sağmak da kullanılan pompa ve kaplar her seferinde baştan dezenfekte edilmelidir.

–  Anne Covid-19 riski nedeniyle mümkün olduğu kadar evdeki sağlıklı bireylerden ve bebekten ayrı bir odada kalmalı, bebeğin diğer bakımlarının evde bulunan sağlıklı biri tarafından yapılması gerekmektedir

– Anne eğer Covid olmuşsa fakat hastalık belirti göstermiyorsa ilaç kullanıp kullanması iyi hesaplanmalı, tedaviye başlanacaksa süte geçmeyen emzirme ile uyumlu olan ilaçlar tercih edilmelidir.

– Hastanede yatan anneler tedbirlere uyarak emzirmeye devam edebilir veya süt sağılarak bebeğe sağlıklı bir sağlık çalışanı tarafından verilebilir.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir